powrót

Zimowe pachnidła

Woń kwiatów wpływa korzystnie na samopoczucie człowieka. Koi nerwy, poprawia nastrój i uspokaja. Z tego tez powodu chętnie otaczamy się pachnącymi roślinami. W ogrodach sadzimy lawendy, róże, lilaki i jaśminowce. Zapach kwiatów może wypełniać także wnętrza mieszkań. Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki i odmiany roślin doniczkowych.
 

Pachnące pnącza

 
Królową pnączy o intensywnej woni kwiatów jest znana od lat hoja (Hoya). Roślina pochodzi z lasów tropikalnych dlatego najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych o rozproszonym świetle. Powinniśmy ustawić ją w niedalekiej odległości od okna. Nie służą jej przeciągi ani zmiana miejsca. Hoja nie lubi intensywnego podlewania, woli lekkie przesuszenie. Latem roślinę należy podlewać 1-2 razy w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie. Korzystnie na jej wzrost wpłynie zraszanie liści oraz oczyszczanie ich z kurzu. Młodą hoję warto raz w roku przesadzić, starsze rośliny nie lubią tego zabiegu. Jest to również dość uciążliwe ze względu na kilku metrowe pędy owinięte wokół podpór. Hoje źle reagują na przycinanie pędów wówczas słabiej kwitną. Kwiaty tej tropikalnej rośliny wyrastają ze skórzastych liści najczęściej od maja do września. Ze względu na charakterystyczny połysk, sprawiają wrażenie ulepionych z wosku. W zależności od odmiany pachną mniej bądź bardziej intensywnie. Dostępnych jest wiele odmian hoi. Nie wszystkie jednak kwitną ochoczo. Najłatwiejsze w uprawie hoje to: Hoya serpens i Hoya lacunosa, która jednocześnie bardzo mocno pachnie. Intensywną wonią charakteryzuje się także Hoya verticillata i Hoya parasitica.
 
Gdy hoja nie kwitnie… Przyczyn braku kwitnienia może być wiele: zbyt mokre podłoże, za mała ilość światła bądź za krótki okres spoczynku. Czasami dbanie o hoję nie zawsze przynosi korzystne rezultaty. Zdarza się, że zapomniana i zaniedbana roślina szybciej zakwitnie. Bardzo ważne jest aby po przekwitnięciu nie usuwać szypułek kwiatowych gdyż w ich miejscu powstaną nowe kwiaty.
 
Kolejnym pnączem o przyjemniej woni kwiatów, którego pędy dorastają nawet do 6 m długości jest stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda). Jego białe, drobne, gwiazdkowate kwiaty o zapachu podobnym do konwalii pojawiają się na roślinie od maja do sierpnia. Ze względu na sztywne liście, stefanotisy podobnie jak hoje nie tolerują zmiany stanowiska i oświetlenia. Przestawiany może gubić pąki kwiatowe i liście. Najlepiej znaleźć dla niego miejsce przy oknie południowo – wschodnim gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie promienie słoneczne. Roślina źle znosi przeciągi. Lubi jednak zmiany temperatury dlatego latem warto wystawić go na ocieniony balkon. Stefanotisy nie tolerują upałów. Gdy słupek rtęci wskazuje więcej niż 25⁰C przestają rosnąć. Młode rośliny warto przesadzać co dwa lata, najlepiej do ziemi lekko kwaśnej . Na dnie donicy koniecznie powinna znaleźć się warstwa drenująca. Pamiętajmy, że stefanotisy nie lubią zbyt dużej ilości azotu dlatego nie należy nawozić ich nawozami do roślin kwitnących lecz do roślin zielonych. W zimie warto zapewnić roślinie okres spoczynku. Podlewamy ją tylko raz w tygodniu, nie nawozimy i przechowujemy w widnym lecz chłodnym miejscu gdzie temperatura wynosi ok. 14-16⁰C.
 
Rzadziej spotykanym pnączem o pachnących, białych kwiatach jest jaśmin. W donicach można zakupić dwie odmiany tej rośliny: jaśmina lekarskiego Jasminum officinale i jaśmina kwiecistego Jasminum polyanthum. W odróżnieniu od wymienionych wcześniej roślin, jaśminy maja delikatne liście, cienkie i wiotkie pędy. Wymagają jasnych stanowisk i odpowiedniej wilgotności powietrza, którą możemy zapewnić im przez zraszanie. Cechą charakterystyczną jaśminów jest to, że nie lubią wysokiej temperatury powietrza. Rośliny powinniśmy ustawić w najwidniejszym i najchłodniejszym miejscu w mieszkaniu. Jaśminy kwitną w zimie, od stycznia do kwietnia. Po przekwitnieniu powinny przejść ok. 2 miesięczny okres spoczynku. Najlepiej wystawić je na zewnątrz bądź przenieść do pomieszczenia, gdzie przez min. 6 tygodniu będą przebywać w temperaturze od 4 do 15⁰C. Okres niskich temperatur zainicjuje zawiązanie kolejnych paków kwiatowych.
 

Pachnące cytrusy

 
Z intensywnego zapachu kwiatów słyną także cytrusy. Spokrewnioną z nimi rośliną, pochodzącą z Indii i Sri Lanki jest muraja wiechowata (Murraya paniculata), kwitnąca na biało nawet kilka razy w roku. Roślinę należy postawić w miejscu jasnym ale nie narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. W sytuacji gdy promienie słoneczne będą zbyt mocne, liście muraji zaczną żółknąć i opadać. Roślinę należy sadzić w glebie o ph zbliżonym do 7. Podłoże powinno być zmieszane z dużą ilością niewielkich kamieni a na dnie donicy koniecznie trzeba wykonać drenaż. Ponieważ jest to roślina blisko spokrewniona z cytrusami , pielęgnujemy ją podobnie. Warto wspomnieć, że Muraja ozdoba jest nie tylko z kwiatów ale również z czerwonych owoców, które maja podobny kształt do ziaren kawy.
 

Pachnące inaczej…

 
Ciekawym nabytkiem w naszych domach może okazać się stapelia Stapelia. Jest to afrykańska piękność o imponujących kwiatach. Jednak woń niektórych z nich nie należy do najprzyjemniejszych, przypomina zapach rozkładającego się mięsa. W ten sposób skutecznie wabią muchy. Jeśli decydujemy się na zakup tej rośliny najlepiej wybrać jeden z dwóch gatunków Stapelia erectiflora bądź Stapelia flavopurpurea. Te zapylane są przez pszczoły i charakteryzują się przyjemną wonią. Stapelie nie posiadają liści, tworzą ząbkowate pędy z pośród których wyrasta kwiat. Latem najlepiej postawić je w ciepłym i lekko osłoniętym miejscu, zimą natomiast rośliny dobrze będą się czuły na nasłonecznionym parapecie. W okresie spoczynku podlewamy je minimalnie i przechowujemy w temperaturze 15-18⁰C. Stapelie posiadają płytki system korzeniowy, nie musimy sadzić ich w głębokich pojemnikach. Najlepiej będą rosły w przepuszczalnym, lekko zasadowym podłożu dla kaktusów.