powrót

Wiosenne nawożenie roślin

Sukces w uprawie roślin wieloletnich gwarantuje ich odpowiednia pielęgnacja. Oprócz systematycznego podlewania, cięcia, pielenia nie można pominąć nawożenia, które jest jeden z najważniejszych zabiegów. Ma ono na celu uzupełnienie w glebie składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju, kwitnienia i owocowania rośliny. Nawożenie jest szczególnie istotne w okresie wiosennym gdy przyroda budzi się do życia po długiej i mroźnej zimie.

Nawozy ze względu na ich pochodzenie możemy podzielić na organiczne (zwierzęce i roślinne) oraz mineralne (sztuczne) powstałe podczas licznych procesów chemicznych. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma typami nawozów wynika z ich czasu działania. Nawozy organiczne rozkładają się stopniowo zasilając roślinę nie tylko w roku zastosowania ale również przez kolejne lata (nawet 4 lata). Nawozy mineralne działają krócej, stosujemy je co roku w dawkach wskazanych na opakowaniu.

Który nawóz mineralny wybrać?

Obecnie w sprzedaży dostępna jest szeroka gama nawozów mineralnych. Ze względu na czas działania możemy podzielić je na:

– nawozy o spowolnionym działaniu (długo działające). Granulka nawozu zawiera odpowiednio dobrany komplet mikro i makroelementów, które zamknięte są w półprzepuszczalnej otoczce. Pod wpływem wilgoci składniki mineralne stopniowo przenikają do roztworu glebowego systematycznie odżywiając roślinę. Trwa to nawet 5-6 miesięcy. Stosując tego typu nawóz nie ma obawy, że podamy roślinie zbyt dużą ilość składników pokarmowych. Nawozy długodziałające stosujemy raz w sezonie – wiosną. Granulki powinny znaleźć się pod ziemią. Stosując nawóz najlepiej wykonać 4 otwory z każdej strony rośliny o głębokości ok. 5 cm i do każdego z nich wsypać ¼ zalecanej dawki.

nawozy zwykłe (krótko działające). Tego typu nawozy mineralne rozpuszczają się szybko, dlatego stosuje się je 2-3 razy w sezonie. Pierwsze nawożenie wykonujemy wiosną, w kwietniu bądź maju, ostatnie w lipcu. W nawozach wiosennych znajdują się duże ilości azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. Zbyt późne zastosowanie nawozu (np. w sierpniu) może doprowadzić do przemarznięcia rośliny, ponieważ będzie ona rosła do późnej jesieni. Przed rozsypaniem rozgarniamy ściółkę po czym przykrywamy nawóz warstwą kory.

Ze względu na formę aplikacji nawozy mineralne dzielimy na:

– sypkie – Tego typu nawozy najlepiej stosować w przypadku gdy mamy możliwość rozgarnięcia ściółki pod rośliną.

– płynne – Nawozy płynne najlepiej stosować na rabatach żwirowych, gdzie nie ma możliwości zmieszania nawozu sypkiego ze ściółką. Wówczas rozpuszczone w wodzie składniki wnikają do gleby podczas podlewania rośliny. Nawozy płynne mogą przyjmować także postać doliściennych.

VII ZASAD NAWOŻENIA ROŚLIN OZDOBNYCH

  • W momencie sadzenia nie stosujemy nawozów. Rośliny zakupione w dobrych centrach ogrodniczych i szkółkach najczęściej posiadają już granulki nawozu mineralnego długo działającego. Ponadto zbyt duże stężenie soli mineralnych w glebie wpływa niekorzystnie na rozwój korzeni. W pierwszych tygodniach po posadzeniu system korzeniowy powinien rozrastać się najintensywniej. Nadmiar nawozu w jego obrębie powoduje, że korzenie nie rozrastają się w poszukiwaniu substancji odżywczych znajdujących się głębszych warstwach gleby. W sytuacji gdy w ogrodzie posiadamy mało urodzajną glebę przed posadzeniem rośliny można lekko ją wzbogacić, poprzez przekopanie istniejącego podłoża z kompostem.
  • Rośliny sadzone wiosną nawozimy dopiero po upływie 8-10 tygodni. Powinna to być niewielka ilość nawozu, najlepiej ½ zalecanej dawki. W kolejnych latach nawozimy roślinę zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu.
  • Rośliny posadzone na jesieni nawozimy wiosną. Rośliny sadzone jesienią możemy nawieźć wiosną po pojawieniu się pierwszych oznak wegetacji. Najlepiej przeprowadzić to gdy ziemia zupełnie rozmarznie a temperatura powietrza przez kilkanaście dni będzie wyższa niż 4 ⁰C. Nie powinniśmy rozpoczynać nawożenia za wcześnie gdyż może ono za szybko pobudzić roślinę do wzrostu, przez co będzie ona bardziej podatna na wiosenne przymrozki.
  • Po każdym nawożeniu roślinę koniecznie należy podlać.
  • Nawóz rozsypujemy po obwodzie gałęzi. Korzenie wieloletnich roślin ozdobnych sięgają dalej niż obrys części nadziemnej. Nawożenie zbyt blisko pnia może być dla starszej rośliny bardzo szkodliwe. Wyjątek stanowią młode sadzonki, których system korzeniowy nie jest jeszcze tak mocno rozwinięty. W przypadku tych nawóz możemy rozsypać bliżej rośliny.
  • Nawóz rozsypujemy ostrożnie aby nie pozostawić granulek na liściach, gdyż mogą doprowadzić do poparzenia rośliny.
  • Nawozy specjalistyczne stanowią uzupełnienie nawozów uniwersalnych. Nawozy specjalistyczne należy stosować w konkretnym celu np. zakwaszeniu podłoża czy dostarczeniu odpowiedniego mikroelementu.
  •  

    Wiosenne nawożenie w sadzie

    Wiosennego nawożenia wymagają również drzewa i krzewy owocowe. W przypadku młodych drzewek musimy pamiętać, że w pierwszym roku po posadzeniu nie należy ich nawozić. Sadząc roślinę wystarczy odpowiednio zaprawić dołek. Najlepiej niewielką ilością kompostu bądź obornika, który koniecznie należy wymieszać z istniejącym podłożem tak aby młode korzenie rośliny nie miały bezpośredniego kontaktu z nawozem. Następnie dbamy jedynie o odpowiednie nawodnienie. Dopiero w drugim roku po posadzeniu, wiosną rozpoczynamy nawożenie mineralne. Jest to bardzo ważny zabieg w przypadku młodych drzew owocowych gdyż zapewnienie roślinie odpowiedniej dawki nawozu, szczególnie azotu gwarantuje szybki wzrost pędów co daje możliwość właściwego uformowania korony, tak aby w przyszłości uzyskać jak największa powierzchnię owoconośną. W tym celu zaleca się dwa razy w sezonie nawieźć drzewko owocowe saletrą amonową. Pierwszą dawkę stosuje się w maju a kolejną po upływie 1,5 miesiąca. W następnych latach zmniejszamy nawożenie azotowe. Spowolni to wzrost rośliny a wpłynie na większą zdolnością owocowania. Pod drzewa i krzewy owocowe warto stosować również nawozy organiczne. Obornik lub kompost stosujemy co 3-4 lata. Zaleca się rozłożenie cienkiej warstwy nawozu, po czym przysypanie jej ziemią, dzięki temu nawóz będzie rozkładał się powoli.