powrót

Truskawki z beczki

Sezon na truskawki dobiega już ku końcowi. Pomimo to poświęcimy im jeszcze trochę uwagi. Większość z nas uwielbia truskawki, szczególnie smakują nam te najsłodsze i intensywnie pachnące. Choć w sprzedaży jest wiele odmian, często nie dorównują one w smaku, tym z własnego ogrodu.  Dlatego zachęcamy Was do uprawy swojego poletka truskawek, a tym którzy nie mają zbyt wiele miejsca w ogrodzie polecamy uprawę truskawek w beczce.

Wybór sadzonek. Odpowiedni wybór sadzonek to klucz do sukcesu w uprawie tych roślin. Nasze rośliny otrzymaliśmy od Szkółki Sadzonek Truskawek Niewczas http://sklep.sadzonkitruskawek.pl/

DSC_0832

Spośród wielu smacznych odmian dostępnych w szkółce, ciężko było wybrać tylko kilka, jednak się udało.  Starannie zapakowane sadzonki dotarły z dnia na dzień. Do każdego zamówienia Szkółka Niewczas dokłada wyczerpujący poradnik, w którym znajduje się mnóstwo niezbędne informacje dotyczących uprawy i pielęgnacji truskawek.

beznazwy22

Truskawki w beczce to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają zbyt wiele miejsca w ogrodzie, a chcieliby mieć smaczne i zdrowe owoce prosto z własnego ogródka. Do nasadzeń w beczce nadaje się w zasadzie każda odmiana truskawek. My wybraliśmy odmianę Selva, gdyż ma luźny pokrój i długie kwiatostany, w ten sposób będzie ciekawie prezentować się w beczce. Selva to odmiana powtarzająca kwitnienie, owocuje od wiosny do samych przymrozków (z przerwą w lipcu). Ponadto można ja prowadzić w formie pnącej lub wiszącej.

Do posadzenia 25 sadzonek w beczce potrzebujemy:

  • plastikowej beczki 120 l,
  • rury PCV o średnicy 5-6 cm,
  • ziemie ogrodowej i kompostu,
  • żwiru lub keramzytu na drenaż,
  • ok. 4 m2 agrowłókniny.

 

SADZENIE TRUSKAWEK KROK PO KROKU

KROK 1. NAWIERCAMY OTWORY

beczka

W 120 litrowej beczce możemy posadzić  25 sadzonek truskawek. W beczce nawiercamy otwory w rozstawie co 25 -30 cm. Najlepiej nawiercić je naprzemiennie, nawiertnicą o średnicy 5cm. Pamiętajmy, aby nie wiercić otworów zbyt nisko, pierwszy rząd powinien znajdować się na wysokości ok. 30-35 cm.

 

KROK 2. DRENAŻ

DSC_0812

W dnie beczki koniecznie należy wywiercić kilka otworów ( 8-10 ) o średnicy ok. 1 cm. Umożliwi to odpływ nadmiaru wody i zapobiegnie gniciu korzeni truskawek posadzonych w niższych partiach beczki. Na dnie beczki warto również usypać warstwę żwiru ok. 10 cm, która stworzy drenaż.

 

KROK 3. SYSTEM NAWADNIANA

 

DSC_08111Aby sadzonki otrzymały odpowiednią ilość wody, w środku beczki powinna znaleźć się  rura PCV z nawierconymi otworami. Najlepiej gdy rura będzie miała średnicę ok. 5 – 6 cm. Otwory w rurze nawiercamy co kilka centymetrów. Rurę warto wypełnić grubym piaskiem, w ten sposób woda będzie rozchodzić się równomiernie. Taki system zapewni wszystkim  roślinom odpowiednio wilgotne podłoże.

 

KROK 4. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

DSC_0826

Glebę warto wzbogacić kompostem. My wykorzystaliśmy kompost granulowany Florovit z humusem. Podłoże powinno być również wilgotne. Dzień wcześniej należy je zwilżyć. Aby ziemia nie wysypywała się z otworów, od wewnątrz beczkę wyłożyliśmy agrowłókniną.

 

KROK 5. SADZENIE

DSC_0825

Sadzenie truskawek przebiega warstwowo. Pamiętajmy, aby korzenie roślin skierowane były lekko do dołu. Nie mogą się również zawijać. Bardzo ważna jest głębokość sadzenia. ,, Serduszko” rośliny powinno znajdować się nad ziemią. Po ułożeniu sadzonek w otworach, przysypujemy je  warstwą ziemi, po czym delikatnie uklepujemy.

 

KROK 6.  PODLEWANIE

DSC_0833

Na szczycie beczki również sadzimy rośliny. Nam zmieściły się 4 sadzonki. Po posadzeniu truskawki podlewamy z góry i przez rurę. Pamiętajmy o wypoziomowaniu beczki, zapewni to równomierne dostarczenie wody każdej sadzonce.

 

KROK 6.  PIELĘGNACJA

DSC_0841

Kilka dni po posadzeniu, gdy truskawki wypuszczą pierwsze liście warto przeprowadzić na nich oprysk środkiem przeciwko roztoczom i przędziorkom. Jeszcze w tym roku po ok. 6-8 tygodniach uzyskamy z nich pierwsze owoce. Na pełen plon musimy jednak poczekać do następnego roku.