powrót

Sposób na komary

W ciepłe, letnie wieczory chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wypoczynek mogą nam, jednak uprzykrzyć komary, które śmiało można zaliczyć do grupy najbardziej uciążliwych owadów. Na szczęście, istnieją skuteczne i proste sposoby walki z tymi insektami. Wystarczy posadzić w ogrodzie lub okolicach tarasu odpowiednie gatunki roślin o intensywnym zapachu. Wytwarzane przez niektóre rośliny olejki eteryczne skutecznie odstraszają latających intruzów.

Komarzyca (Plectranthus) to popularna roślina balkonowa, którą w Polsce uprawia sie jak gatunek jednoroczny. W naturalnych warunkach jest to bylina. Komarzyca posiada długie zwisające pędy, dlatego doskonale sprawdzi się w wiszących pojemnikach. Roślina ma także bardzo ozdobne liście przypominające liście pokrzywy,, które są biało obrzeżone. Plektrantus najlepiej roslnie na stanowisku półcienistym. W pełnym slóńcu też sobie poradzi, jednak może dojść do poparzenia liści. Komarzyca nie ma szczególnych wymagań glebowych. Należy, jednak systematycznie nawozić roślinę, nawozami do rośłin zielonych. Pamiętajmy, aby nie podlewać komarzycy zbyt obficie. Przy nadmiarze wody pędy rośliny pękają, po czym zamierają. Roślina intensywnie pachnie. Zapach ten odstrasza komary.

Kocimiętka (Nepeta). Jest to popularna bylina, dorastająca do 40 cm wysokości o lekko pokładających się pędach. Roślina ma wiele zalet. Kwitnie długo i obficie na fioletowo. Barwa kwiatów zbliżona jest do kwiatów lawendy. Nepeta rozpoczyna kwitnienie na początku lipca i zdobi ogród aż do września. Roślina posiada także ozdobne szaro-zielone drobne liście. Bylina cechuje się dużą odpornością na suszę ponadto intensywnie pachnie. Jej zapach nie jest atrakcyjny dla komarów, cieszy się, jednak dużym zainteresowaniem kotów, które chętnie podgryzają pędy Nepety. Aby kocimiętka prezentowała się dekoracyjnie każdego roku, wiosną zaleca się skrócić jej pędy nisko przy ziemi.

Podobne działanie posiada również lawenda, którą warto sadzić razem z kocimiętką. Tworzą one na rabacie bardzo ciekawe zestawienie.

Bodziszek (Geranium) to kolejna bylina o intensywnym zapachu, której woń odstrasza insekty. Jest to niezawodna roślina, która sprawdzi się w gruncie i w skrzyni balkonowej. Bodziszek doskonale znosi suszę. Rośliny posiadają bardzo dekoracyjne liście, które stanowią ozdobę ogrodu przez cały sezon. Geranium cechuje się również obfitym kwitnieniem. Ich drobne kwiaty, mogą przybierać różną barwę: różową, czerwoną, niebieską, fioletową lub białą. To niezawodna roślina, która nie ma specjalnych wymagań. Dobrze rośnie nawet na przeciętnych glebach. Bodziszek doskonale sprawdzi się na słonecznej, jak i na półcienistej rabacie. Bylina zakwitnie ponownie, jeśli po zakończeniu kwitnienia skrócimy jego pędy o połowę. Zmusi to roślinę do wytworzenia kolejnych kwiatów w drugiej połowie lata.

Koper włoski (Foeniculum vulgare) i zioła. Warto także znaleźć miejsce na koper włoski. Jest to roślina przyprawowa dorastająca do ok. 150cm wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, jednak nie toleruje bardzo suchego podłoża. Powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Koper włoski kwitnie na żółto od lipca do września. U podstawy łodygi wytwarza jadalne bulwy, które nazywane są cebulami. W jego pobliżu można posadzić również bazylię, miętę i tymianek. Są to aromatyczne rośliny przyprawowe, których olejki eteryczne odstraszają komary. Rośliny doskonale sprawdzą się w gruncie jak i w donicach na balkonie, czy tarasie.