powrót

Pora na wrzosowisko

W drugiej połowie lata kwitnienie rozpoczynają wrzosy. Szeroka gama barw kwiatów tych roślin sprawia, że mogą one stanowić niezastąpioną dekorację ogrodu aż do samych przymrozków. Koniec lata to najlepsza pora, aby pomyśleć o stworzeniu kolorowego wrzosowiska. Wcześniej warto, jednak zapoznać się z wymaganiami roślin wrzosowatych.

Rośliny wrzosowate mogą zdobić ogród przez cały okres wegetacji. Wczesną wiosną efektownie prezentują się wrzośce. Miesiąc później kwitnienie rozpoczynają azalie i różaneczniki, natomiast pod koniec lata drobne kwiaty pojawiają się na wrzosach, które dekoracyjne są aż do zimy. Do grupy roślin wrzosowatych zaliczamy także golterię i bażynę.

Tworząc wrzosowisko w ogrodzie najczęściej nie mamy zbyt wiele miejsca, dlatego najlepiej zdecydować się na wybór wrzosów i wrzośców. W tym przypadku nasadzenie można wzbogacić mniejszymi krzewami iglastymi i trawami ozdobnymi. Doskonale prezentować będą się wszystkie mniejsze sosny, thuje, jałowce kolumnowe i żółte cyprysiki. Kompozycje wzbogacą turzyce i rozplenice japońskie oraz niebieskoszare kostrzewy sine. Przy większych założeniach warto znaleźć miejsce dla drzew o delikatnej przepuszczającej promienie słoneczne koronie np. dla brzozy.

Wrzosowisko powinno znajdować się w miejscu nasłonecznionym, suchym i osłoniętym od wiatru. Wrzosy należą do roślin światłolubnych. Wrzośce mają mniejsze wymagania świetlne. Poradza sobie również w półcieniu. Rabata z wrzosami najefektowniej prezentuje się na lekkim wzniesieniu lub na pofalowanym terenie. Dlatego tworząc wrzosowisko na płaskiej powierzchni warto usypać w niektórych miejscach lekkie wzniesienia.

Podłoże. Wszystkie rośliny wrzosowate najlepiej rosną w glebie przepuszczalnej, próchnicznej i kwaśnej o ph od 4 do 5,5. Jeżeli gleba nie jest odpowiednio kwaśna zaleca się przekopać ją z kwaśnym torfem. W sytuacji, gdy w naszym ogrodzie gleba ma ph zasadowe należy wymienić jej wierzchnią warstwę. Najlepiej wybrać warstwę ok 30 cm gleby z miejsca przeznaczonego pod wrzosowisko, po czym uzupełnić je mieszanką kwaśnego torfu, przekompostowanej kory, ziemi próchnicznej i piasku. Warto również zastosować mikoryzę do roślin wrzosowatych, która korzystnie wpłynie na ukorzenienie się roślin i ich dalszy wzrost.

Sadzenie. Wrzosy i wrzośce sadzimy gęsto. Zaleca się wysadzać po kilka kilkanaście sztuk tej samej odmiany w rozstawie od 25 cm do 35 cm w zależności od siły wzrostu ( ok. 10-15 szt. na metr kwadratowy). W ten sposób rośliny stworzą zwarty dywan. Wrzosy i wrzośce sadzimy tak, aby dolne gałązki rośliny dotykały podłoża. Najefektowniej wyglądają duże wrzosowiska, dlatego tworząc tego typu założenie najlepiej wyznaczyć pod nie większy teren. Wrzosowate dekoracyjnie wyglądają posadzone w kształcie fal, łuków i wstęg.

Podlewanie i kora. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać, po czym obsypać ok 5 cm warstwą kory sosnowej, która utrzyma wilgoć i uchroni system korzeniowy przed przemarznięciem w zimie. Przez pierwsze dwa tygodnie po posadzeniu powinniśmy regularnie podlewać rośliny, gdyż małe bryły korzeniowe maja problem z pobieraniem wody z głębszych warstw gleby. Podlewając wrzosy i wrzośce róbmy to ostrożnie tak, aby nie zmoczyć części nadziemnej rośliny, gdyż są one bardzo wrażliwe na choroby grzybowe.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji roślin ozdobnych, sadowniczych i warzyw znajdą Państwo w programie ,,Ogród bez tajemnic’’ w Telewizji TVR. Premiera w sobotę o 8.00. Zapraszamy.