powrót

Perełki jesieni

Dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. Przyroda powoli przygotowuje się do snu zimowego. Pomimo, że jest coraz mniej kwiatów, ogród może być nadal dekoracyjny. Odpowiednio dobrane gatunki i odmiany roślin ozdobnych nawet późną jesienią potrafią zachwycać szeroką gamą barw liści, pędów i owoców. Wśród żółto-czerwonych blaszek liściowych drzew i krzewów, z oddali dostrzec można błyszczące ,,perełki jesieni”.

Pięknotka Bodiniera Callicarpa bodinieri. Sama nazwa rośliny wskazuje na jej niesamowitą dekoracyjność. Ozdobą pięknotki są błyszczące, jasno fioletowe, 3-4mm owoce, które ze względu na tak rzadko występujący wśród roślin kolor sprawiają wrażenie sztucznych. Zebrane w duże grona po 30-40 sztuk stanowią dekorację krzewu od września aż do mrozów. Ze względu na małą tolerancję na mróz w Polsce spotkać można tylko kilka odmian pięknotki. Najbardziej popularna jest Callicarpa bodinieri ‘Profusion’, która dorasta do 1,5m wysokości. Roślinę najlepiej sadzić w ciepłych i osłoniętych miejscach, na glebach żyznych i przepuszczalnych o odczynie lekko kwaśnym bądź kwaśnym. Ze względu na allogamię (krzyżowe zapylanie) pięknotka obficiej owocuje w większych grupach nasadzeń.

Trzmielina pospolita Euonymus europaeus. Krzew bardzo dekoracyjny dorastający do 10 m wysokości dlatego najlepiej sprawdzi się w większych ogrodach. Oprócz przebarwiających się jesienią na różowoczerwony kolor liści dekoracyjność rośliny podkreślają czerwone owoce, które zwisają na długich szypułkach. Pomarańczowa osnówka w której znajdują się białe nasiona, ukryta jest pod ,,pelerynką” czerwonej torebki nasiennej. Występuje także odmiana trzmieliny o białych torebkach nasiennych (Euonymus europaeus ‘Albus’). Zaletą tego krzewu jest jego całkowita odporność na mróz. Wato posadzić ją w ogrodzie na stanowisku słonecznym, wówczas jesienią pięknie się przebarwi i obficie zaowocuje.

Palecznik chiński Decaisnea fargesii. Ze względu na metaliczno-niebieskie, strąkopodobne owoce nazywany jest ,,niebieską fasolą’’. Torebka nasienna palecznika jest delikatnie omszona przez co w dotyku przypomina zamsz. Oprócz ciekawej barwy owoców, które na roślinie utrzymują się do zimy, krzew dekoracyjny jest także z dużych, pierzastych liści, jesienią przebarwiających się na żółto. Decaisnea nie ma dużych wymagań siedliskowych, dobrze rośnie w glebach ubogich i suchych. Młoda roślina jest jednak wrażliwa na wiosenne przymrozki, dlatego najlepiej posadzić ją na słonecznym stanowisku i pamiętać o okryciu na zimę.

Berberys ottawski Berberis x ottawensis. Krzew ten powstał ze skrzyżowania berberysu Thunberga i berberysu pospolitego. Wszystkie jego odmiany cechują się ozdobnymi purpurowymi liśćmi i jasno czerwonymi owocami, które pojawiają się na roślinie we wrześniu i utrzymują się na niej dopóki nie zostaną zjedzone przez ptaki w zimie. Doskonale nadają się na konfitury i nalewki, gdyż są cennym źródłem witaminy C. Jednak należy pamiętać aby zebrać je przed nadejściem mrozów. Gdy przemarzną tracą swoje właściwości odżywcze.