powrót

Jak sadzić róże z gołym korzeniem?

Róże, to jedne z najcenniejszych roślin ozdobnych. Zdobią ogrody od zarania dziejów i wciąż cieszą się ogromną popularnością. Różnorodność tych krzewów daje wiele możliwości zaaranżowania ich na rabatach. Jednak, aby obficie i długo kwitły należy posadzić je w odpowiednim miejscu i na odpowiednim podłożu. Są to dość kapryśne rośliny, które efektownie prezentują się jedynie w sprzyjających im warunkach.

Krzewy róż najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Poradzą sobie również w lekkim półcieniu. Miejsce, w którym sadzimy róże powinno być osłonięte od silnych wschodnich podmuchów wiatru. Nie może być jednak bardzo zaciszne, gdyż liście róż powinny szybko obsychać po opadach deszczu. Ograniczymy w ten sposób pojawienie się chorób grzybowych na roślinie. Nie sadźmy róż w pobliżu wysokich drzew i krzewów, z którymi rośliny będą konkurować o wodę i światło. Unikajmy również miejsc bardzo gorących pod murami budynków. Tu krzewy chętnie atakowane będą przez przędziorki.

Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed posadzeniem młodej rośliny. Róże najlepiej rosną w glebach żyznych i lekkich. Gleby przepuszczalne, piaszczyste należy przekopać z ziemią uniwersalną bądź specjalnym podłożem dla róż dostępnym w sklepach ogrodniczych. Natomiast gleby bardzo ciężkie, gliniaste powinniśmy rozluźnić przekopując je z piaskiem i kompostem.

W sklepach ogrodniczych można zakupić róże w pojemnikach, które możemy sadzić przez cały okres wegetacji. Wiosną i jesienią dostępnych jest również wiele krzewów z odkrytym tzw. gołym korzeniem. Tego typu rośliny najlepiej sadzić jesienią – w październiku. Wówczas róże zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy i szybciej rozpoczną wegetację wiosną.

ETAPY SADZENIA RÓŻY Z ,,GOŁYM KORZENIEM’’

  • Zakup sadzonki. Kupując sadzonkę róży z gołym korzeniem warto zwrócić uwagę na jej system korzeniowy, który powinien być silnie rozgałęziony. Korzenie po zdrapaniu wierzchniej warstwy powinny być jasne. Pędy z kolei muszą być zdrowe, gładkie i zielone.
  •  

  • Namaczanie. Przed posadzeniem korzenie róż należy umieścić na 3-5 godzin w wiadrze z wodą. Przetrzymywane bez ziemi sadzonki tracą dużo wody. W ten sposób roślina szybko uzupełni jej braki. Wiadro z zanurzonymi w całości korzeniami odstawiamy w zacienione miejsce. Pamiętajmy, że zbyt długie przetrzymywanie korzeni w wodzie ( ponad 24 godz.) może doprowadzić do ich gnicia i obumarcia.
  •  

  • Skracanie korzeni. Po wyjęciu rośliny z wody delikatnie skracamy korzenie. Należy usunąć wszystkie zbyt wyrośnięte, splątane i martwe korzenie. Pędy również przycinamy na wysokość ok. 30-35 cm. Wycinamy także wszystkie suche i drobne gałązki.
  •  

  • Sadzenie. Róże sadzimy w dołku o głębokości i szerokości ok 30-40cm. Koniecznie spulchniamy jego dno i ściany np. widłami. Nie zaleca się zaprawiać dołka obornikiem, aby nie uszkodzić korzeni. Odpowiednio przekopana i przygotowana wcześniej ziemia będzie odpowiednia. Sadzonkę układamy na niewielkim kopczyku usypanym na dnie tak, aby jej korzenie swobodnie rozchodziły się i nie zaginały. Pamiętajmy, żeby róże sadzić dość głęboko. Miejsce szczepienia (okulizacji) powinno znajdować się ok 3-5 cm pod ziemią. W ten sposób uchronimy je przed przemarznięciem i zapobiegniemy pojawieniu się dzikich odrostów na uszlachetnionej sadzonce. Przy obsypywaniu ziemią roślinę warto kilka razy delikatnie poruszyć, żeby podłoże wypełniło wszystkie przestrzenie powietrzne między korzeniami. Następnie starannie ugniatamy glebą tworząc misę na wodę.
  •  

  • Podlewanie i kopczykowanie. Krzew podlewamy obficie zaraz po posadzeniu, a następnie przez ok 2 tygodnie raz na 2-3 dni. Gdy ziemia osiądzie uzupełniamy braki podłoża i kopczykujemy różę. Roślinę obsypujemy ziemią na wysokość ok. 20 cm, która uchroni ją przed przemarznięciem. Jeżeli mają wystąpić bardzo tęgie mrozy można dodatkowo okryć kopczyk igliwiem bądź słomą.