powrót

Jak prawidłowo przesadzić storczyka?

Phalenopsisy to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które dzięki pięknym, utrzymującym się nawet do 6 miesięcy kwiatom, zdobywają coraz szersze grono sympatyków. Jak wszystkie rośliny doniczkowe one także wymagają przesadzenia. Zabieg ten nie należy do skomplikowanych, jednak warto przeprowadzić go zgodnie z kilkoma zasadami.

Kiedy storczyk wymaga przesadzenia? Najczęściej Phalenopsisy przesadzamy gdy podłoże w donicy ulegnie rozkładowi a korzenie rośliny wystają ponad jej brzeg. Storczyki wymagają wymiany podłoża także w sytuacji gdy zostaną zaatakowane przez szkodniki i choroby oraz w przypadku gnicia korzeni. Jeśli podlewamy roślinę wodą destylowaną bądź deszczówką o niższej zawartości minerałów zaleca się przesadzić storczyka co 2-3 lata. Natomiast gdy roślinę podlewamy wodą z kranu, koniecznie trzeba wymienić jej podłoże  raz w roku.

Czy wiesz, że… Nie należy przesadzać kwitnących storczyków. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba powinniśmy ściąć kwiat. Roślina po przesadzeniu powinna skoncentrować się na odbudowie systemu korzeniowego.

Dlaczego przeźroczysta donica? Nowe naczynie powinno być przeźroczyste. Umożliwia to nam monitorowanie zdrowotności korzeni. Przeźroczysty pojemnik sprzyja również procesom fotosyntezy zachodzącym w korzeniach Phalenopsisa.

Aby nasz zielony podopieczny dobrze zniósł wymianę podłoża i szybko zachwycił nas swoimi kwiatami, warto przesadzić go zgonie z poniższymi zaleceniami.

KROK 1. Przed przystąpieniem do przesadzania Phalenopsisa,  wskazane jest namoczenie jego korzeni w naczyniu z wodą wówczas będą one bardziej elastyczne. Ograniczymy w ten sposób ilość uszkodzeń powstałych w wyniku wymiany podłoża.

KROK 2. W dalszej kolejności ostrożnie wyjmujemy roślinę z pojemnika, rozluźniamy korzenie i przystępujemy do delikatnego obsypywania starej kory. Po oczyszczeniu bryły korzeniowej dokonujemy oceny korzeni. Wszystkie martwe, zgniłe i gąbczaste usuwamy. Zdrowe, które są grube, jędrne, białe lub jasnozielone, pozostawiamy. Zabieg najlepiej wykonać sekatorem bądź ostrym nożem. Pamiętajmy o wcześniejszym zdezynfekowaniu narzędzi. Jeśli usunęliśmy dużą część korzeni, rany powstałe w miejscu cięcia warto zabezpieczyć węglem drzewnym, który uchroni korzenie storczyka przed wnikaniem patogenów.

KROK 3. Na dnie nowego pojemnika usypujemy cienką warstwę drenującą. Można ja wykonać z keramzytu, żwiru czy pokruszonego styropianu. Zapobiegnie ona gniciu korzeni zalegających w wodzie.

KROK 4. Po delikatnym zwinięciu korzeni i umieszczeniu ich w donicy zasypujemy storczyka przygotowanym podłożem. Powinno ono składać się z kory sosnowej o grubszej frakcji (najlepiej z tzw. kory pinii nie zawierającej żywicy), węgla drzewnego oraz Sphagnum nowozelandzkiego (mech torfowiec). Kupując gotową mieszankę koniecznie powinniśmy sprawdzić jej skład. Podłoże dla Phalenopsisów nie powinno zawierać torfu. Do przesadzania storczyków w żadnym wypadku nie możemy także używać ziemi ogrodniczej.

Uzupełniając donicę korą pamiętajmy aby nie ugniatać korzeni. Phalenopsisy lubią przewiewne podłoże. Najlepiej od czasu do czasu potrząsnąć kilkakrotnie naczyniem, wówczas kora sama wypełni większe przestrzenie między korzeniami.

KROK 5. Po przesadzeniu ograniczamy podlewanie storczyka. Jeśli usunęliśmy dużo martwych i chorych korzeni nie należy podlewać go przez 10-14 dni.  W sytuacji gdy korzenie były zdrowe możemy delikatnie podlać roślinę po czym postawić ją na podstawce z wodą i keramzytem. Storczyka możemy nawozić dopiero po upływie 2-3 tygodni od przesadzenia.

PRZESADZANIE CYMBIDIUM

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się Cymbidium. Jest to storczyk, który w przeciwieństwie do Phalenopsisa lubi bardziej zwarte podłoże. Te rośliny należy przesadzać do mieszanki składającej się z drobniejszej frakcji kory pinii, perlitu, pociętych liści dębowych lub bukowych, węgla drzewnego oraz torfu. Ponieważ korzenie storczyka przyrastają bardzo szybko podczas przesadzania należy je skrócić o 1/3. Bryłę korzeniową najlepiej obciąć zdezynfekowanym nożem kuchennym. Roślinę sadzimy w donicy o 2-3 numery większej. Cymbidium w przeciwieństwie do najpopularniejszego storczyka nie wymaga przeźroczystej donicy.